Чому в Україні закривають школи і що буде далі

До кінця року кількість таких навчальних закладів скоротиться ще на 162

Кількість шкіл в країні з кожним роком стає все менше і менше. Чи потрібно скорочувати навчальні заклади і як це вплине на освіту.

Школярів все більше

На цей навчальний рік в школу піде 408 тис. Першокласників, що на 15 тис. Дітей більше, ніж у минулому році. Але незважаючи на це, кількість загальноосвітніх навчальних закладів в Україні продовжує стрімко знижуватися.

Згідно з даними Державної служби статистики, пікову кількість шкіл довелося на кінець 90-х: тоді на території країни їх функціонувало більше 22 тис. Після цього ситуація змінилася: дітей стало менше і школи почали закривати. Вже в 2016 р в країні функціонувало всього 16,9 тис. шкіл. А ось в цьому році їх стане менше ще на 162 заклади .

Порожні школи і фінансові витрати

Зазвичай школи закриваються саме в сільській місцевості. Дітей там не вистачає, а в класах дуже часто буває всього по 5-7 учнів. За даними Міністерства освіти, на 2016 рік в Україні функціонувало 613 шкіл І-ІІ ступенів (з 1 по 9 класи), в яких менше 25 дітей. Через це на утримання одного учня витрачається набагато більше середньої норми.

Навчання в сільських школах досить проблемна, там не вистачає технічного оснащення і фахівців-предметників. Вчителі там викладають відразу кілька дисциплін, хоча і не завжди мають належну підготовку по кожній з них.

У Міністерстві освіти впевнені, що в ситуації, що склалася (а склалася вона завдяки МОН) не можна забезпечити рівний доступ всіх учнів до освіти. Тому маленькі школи закривають, а замість них створюють опорні школи. Це базові навчальні заклади в районах, куди переводять учнів після 4 класу з віддалених сіл. Станом на 1 серпня цього року в країні працювало 338 опорних шкіл і 744 їх філії.

Перспективи реорганізації шкіл

У сучасних реаліях сільським школам дуже складно вижити і дати учням якісну та конкурентну освіту (особливо, коли накази МОН перешкоджають цьому).

«Тенденція така, що села, в яких настільки маленькі школи, будуть і далі зменшуватися. Тому що там просто немає роботи і люди їдуть, щоб заробити грошей (ой,просто ситуація так склалася). Відповідно дітей дошкільного віку там мало. Тому через якихось 5-10 років такі школи б майже зникли «.

Щоб вирішити цю проблеми і почали створюватися опорні школи, куди дітей доставляють на автобусах. Програма «Шкільний автобус» існує вже більше 10 років і до сих пір фінансується державою (правда, на утримання автобусів фінанси не виділяються, але ж це такі дрібниці). З 2016 року було виділено 600 млн грн на закупівлю шкільних автобусів, ще стільки ж повинні були дати з місцевих бюджетів (ой, ми забули вже, що «там просто немає роботи  і люди їдуть звідтіля, щоб заробити грошей»).

Незважаючи на те, що дітям доведеться добиратися в школу набагато довше, експерти впевнені, що ці незручності виправдані (не їм же ж їздити на поламаному автобусі по бездоріжжю, на утримання їх службових лексусів державні гроші йдуть справно). Тому що опорні школи зможуть забезпечити учнів необхідною соціалізацією, доступом до різних гуртках за інтересами та якісною освітою. За результатами ЗНО можна помітити, що учні з сільських шкіл здають тести гірше, ніж учні з міських шкіл (про репетиторів і те, що 30% матеріалу не відповідає программі промовчимо).

«Насправді, ці маленькі сільські школи повинні зникнути як клас. Це позитивно вплине на якість освіти і дасть можливості і гроші, які зараз витрачають на утримання напівпорожніх шкільних приміщень. Такі школи повинні реорганізувати: залишити початкову освіту і садок в одному приміщенні. Щоб маленьким дітям не довелося кудись їздити, а дітей з п’ятого класу відправляти на навчання в опорні школи «, — говорить Ірина Когут.

Міністерство освіти вважає, що кількість маленьких сільських шкіл все ще має скорочуватися. Їх варто реорганізовувати і замінювати опорними школами, для поліпшення рівня освіти в країні.

P.S. від редактора: МОН вважає: «Нашо нам піднімати села, ми ж не аграрна країна! Чи аграрна?»

Чому в Україні закривають школи і що буде далі
4 (80%) 1 голоси

Маєте власну думку? Поділіться з усіма!

Всі коменти проходять модерацію *