Особова медична книжка №1 ОМК: Легше купити, ніж легально отримати

А людям легше в Інтернеті заплатити сотню гривень, ніж у поліклініці віддати в два рази більше, щоб отримати бажане. В результаті навколо нас повно обслуговуючого персоналу з швидко оформленими медкнижку, але без реального медогляду. Яка країна, такі і порядки.

«Липу» КУПУЮТЬ ЧЕРЕЗ ІНТЕРНЕТ

Саме влітку настає гаряча пора з оформлення Особових медичних книжок №1 ОМК — відкривається безліч тимчасових точок громадського харчування. Крім того, випускники шукають перше місце роботи, педагоги і вихователі продовжують свої дозвільні документи на наступний навчальний рік. А наявність санітарної книжки має на увазі, що її володар професійно придатний і у нього немає медичних протипоказань до роботи.

На жаль, отримання заповітних печаток забирає час і часто громадяни ухиляються від нервування, просто купуючи книжки з усіма потрібними печатками. Така послуга користується неймовірним попитом. Сайтів з пропозиціями в Інтернеті — хоч греблю гати. Один дзвінок, і стаєш володарем потрібного документа — кур’єр її приносить на наступний день. Причому вигляд у документа як справжній: з голограмою і всіма необхідними печатками. Та й коштує послуга відносно недорого — від 80 до 200 грн.

Правда, в санслужбі не радять шахраювати.

— Якщо санітарну книжку хтось зробив за один день, значить, вона липова — це 100%, — говорить заступник головного санітарного лікаря.- У справжніх печатках санітарних служб є спеціальні мітки, за якими фахівець відрізнить справжню  від фальшивої.

Щоправда, наш експеримент з купівлею медкнижки через інтернет показав зворотню ситуацію. Фахівці підтвердили що підписи і печатки справжні (однієї з лікарень Києва) і санкнижка на 100% легальна. За новим законом ви можете проходити медогляд на роботу в будь якій лікарні і не прив’язані до міста чи району.

Це певний ризик.

Якщо обман відкриється, то власникові «липи» буде непереливки.

— За фактом буде порушено кримінальну справу, — каже заступник начальника прес-служби столичного міліцейського главку Володимир Дмитренко. — Якщо ж обман відкриється при ситуації, коли постраждали люди, наприклад власник фальшивої медкнижки заразив їх якоюсь хворобою, це стане обтяжливою обставиною.

Між іншим, за статтею 358 Кримінального кодексу України використання завідомо підробленого документа карається штрафом до 50 неоподатковуваних  мінімумів 850 грн. Або арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі (утримання в колонії-поселенні) на термін до 2 років.

Свідоме ставлення руйнує життя

Дочка якраз училище закінчила, потрібно влаштовуватися на роботу. У переліку документів медкнижку теж позначена. Як свідома мати я наполягла: роби все по закону. І, якщо чесно, потім десять разів пошкодувала про це. 

Розсудивши здраво, моя Настя відправилася до дільничного терапевта, де її відразу ж «відшили».

— У нашій поліклініці немає такої послуги, для оформлення санкнижки, існує спеціальний кабінет, — поінформувала ескулапша. — Їдь в центральну поліклініку району, там все і зроблять.

Не питання — трамвай, тролейбус і через 40 хвилин Настя там, де треба. На жаль, кабінет-то в поліклініці такий є, але приймати лікар не хоче: мовляв, ви не наші, не належите територіально, вирушайте в поліклініку №3. Знову тролейбус, трамвай і через півтори години потрібні двері. Насамперед доктор повідомляє, що потрібно оплатити в ощадбанку квитанцію — 287 грн. І дає стопочку направлень на аналізи і профогляди до фахівців.

Дитя, само собою, просить у мене грошей. Перша думка: йолки-палки, майже 300 гривень, за що ?! Але, скриплячи зубами, видаю. Правда, ухилитися від руйнівних витрат допоміг нещасний випадок. Дочка отримала травму і вчасно аналізи не здала — не до того було. Через місяць прийшла в той же кабінет за свіжими напрямками, але потрапила на іншого лікаря. Добра жінка  порадила: «Ти прикинься нашою, я тобі тимчасову картку заведу — буде всього 50 грн.» і теж видала пачку направлень.

БІГ ПО КОЛУ

Звісна річ: кров здають з ранку, огляди фахівців в різні дні і за часом не збігаються. На прийом-то потрібно йти до лікарів, у яких чергу сидить зі своїх пацієнтів — за пропискою. До поліклініки годину їзди від будинку. І почався цей біг по колу за печатками. Крім того, Настя з жахом чекала візиту до дерматолога, про якого жаліслива терапевт відразу попередила: «Дивись, на прийомі у цього доктора ретельно підбирай слова — якщо розколе, що ти не наша, ні за що підпис не поставить, доведеться платити». Коротше, через три тижні регулярних човникових набігів в недружню районну поліклініку дитя обзавелося заповітної медичною книжкою всього за 50 гривень. Але я до сих пір гублюся в здогадах: чому не можна перевірити здоров’я у дільничного терапевта безкоштовно ?! Хто і навіщо придумав цю здирщину — плату за друк?

— Я викладаю в школі вже 20 років. Буквально чотири роки тому не було проблем з переоформленням медкнижки. Але недавно в нашій поліклініці закрився «дозвільний» кабінет. Я пішла в медустанову по сусідству, а там вимагають за послугу чималі гроші, — Ну чому я повинна оплачувати візит до терапевта, якщо плачу податки, веду здоровий спосіб життя і не буваю на лікарняному? Мій дільничний краще знає, чи можна мене допускати до дітей чи ні. А в іншому районі мене бачать уперше, але легко підписують дозвіл на роботу з дітьми за гроші. Багато моїх колег просто купують «липу», а я здорова, хочу взяти довідку офіційно — і за це ще повинна розщедритися! Це справжнє неподобство!

Наша співрозмовниця, правда, викрутилася. Вона не стала платити в своїй поліклініці 280 грн. за санкнижку, а оформила її у спеціалізованому кабінеті за 170 гривень зовсім в іншому районі міста.


НА ЗАМІТКУ 

Порядок медогляду індивідуальний — відрізняється для кожної професії. Якісь аналізи і висновки лікарів можуть додаватися, інші, навпаки, — можуть бути виключені. Але в основному вимагають пройти терапевта, гінеколога (жінкам), дерматолога, окуліста, неврологаЩе здати аналіз крові загальний, на антитіла гепатит, сифіліс, ВІЛ-інфекції, глисти. Також зажадають зробити флюорографію, мазок на інфекції, що передаються статевим шляхом, кишкові палички та деякі інші обстеження.

Для оформлення санітарної книжки «Особова медична книжка №1 ОМК» необхідно мати при собі:

  1. Посвідчення особи.
  2. Медична книжка (можна купити в медустанові, або там куди лікарі направлять. Коштує до 45 грн).
  3. Дві фотокартки розміром 3х4.
  4. Флюорографія терміном давності не більше півроку.

* 100-170 грн. (Вартість первинної послуги становить 170 грн., Продовження — 100 грн. Сума включає і витрати на проходження бактеріологічного дослідження в СЕС).

Компетентно

Згідно із законом — безкоштовно, але там, де домовлено

— КЗпП передбачено, якщо виробництво шкідливе, то співробітники проходять медогляд за рахунок підприємства-роботодавця. Чинне законодавство відносить педагогів до категорій працівників, які трудяться з психоемоційними навантаженнями. Для реалізації їх права на щорічний медогляд без оплати директор школи (завідуюча дитсадком або керівник ДЮСШ) складає список і візує його в районній СЕС, райздороввідділу і поліклініці для дорослих (того району, де розташований навчальний заклад). За цим документом і забезпечать безкоштовний медогляд в тій поліклініці, з якою укладено договір. Якщо ж людина бажає оформити санітарну книжку за місцем проживання, то пільга вже не діє — запропонують зробити це за власні кошти. Незрозуміло, чому директор цієї школи не написав подібні списки. Це або недбалість керівника, або бажання позбутися від зайвих клопотів. Хочу нагадати, що кожна людина повинна розуміти: права потрібно відстоювати!

Особова медична книжка №1 ОМК: Легше купити, ніж легально отримати
4.3 (85%) 4 голоси

Маєте власну думку? Поділіться з усіма!

Всі коменти проходять модерацію *