Медогляд на роботу і санітарна книжка нового зразка «Особова медична книжка №1-ОМК»

Оформлення санітарної книжки

Деякі люди, у яких виникла необхідність в отриманні санітарної книжки, при медогляді на роботу стикаються з тим, що в офіційних органах мова заходить про такий документ, як «Особова медична книжка». У багатьох тут же виникає цілком закономірне питання: медична і санітарна книжка — одне й те саме? Відразу ж відповімо на це питання — так, це одне й те саме. Тому оформлення санітарної книжки — це оформлення медичної книжки.
 

Особиста медична книжка №1-ОМК

Зараз розберемося, кому потрібен цей важливий документ, але спочатку варто уточнити, як він називається в Україні. Міністерство охорони здоров’я України (МОЗ) затвердило нову форму первинної облікової документації  №1-ОМК «Особова медична книжка», тому зараз в нашій державі дійсні тільки нові санітарні книжки, а бланки старого зразка є недійсними і підлягають обміну під час проходження планового, тобто періодичного медогляду. 
Особиста медична книжка 1-ОМК
 
Необхідно також знати, що Особова медична книжка №1 ОМК — це, перш за все, бланк суворої звітності, який зараз вже не можна придбати на розкладці у метро або в кіоску. Цей документ можна отримати тільки в тих медичних установах, які були свого часу внесені в наказ Міського відділу охорони здоров’я як установи, які мають право на проведення медичних оглядів і на видачу особистих медкнижок (щоправда часто ті ж лікарі направляють в «перевірений» магазин купити медкнижку)
Згідно наказу МОЗ, старі медичні книжки замінили новою формою, яка не містить інформації про особисті дані людини, а відображає лише допуск до роботи. Персональні дані відвідувачів установи, а саме результати аналізів та висновки вузьких спеціалістів не підлягають масовому розголошенню, а зберігаються в реєстратурі поліклініки в персональній картці людини за формою №140-5/о (додаток до особової медичної книжки №1 ОМК).

 

додаток до особової медичної книжки №1 ОМК
Додаток до особової медичної книжки №1 ОМК
Звичайно ж, цей документ потрібен далеко не всім працюючим людям, однак існує цілий ряд професій, які вимагають особливо уважного ставлення держави і самих людей до здоров’я. Саме тому представники цих професій повинні пройти медогляд на роботу і мати документ №1-ОМК, який засвідчує, що людина, яка працює, наприклад, з продуктами харчування або з дітьми, абсолютно здоровий і не може бути переносником інфекційних захворювань.
 

 

«Особисту медичну книжку №1-ОМК» повинні мати всі люди, які працюють:

 
 • На підприємствах харчової промисловості;
 • На підприємствах громадського харчування і торгівлі (магазини, їдальні, кафе, ресторани, аптеки та інші);
 • На підприємствах водопровідних споруд;
 • В лікувально-профілактичних, дошкільних і навчально-виховних установах;
 • На об’єктах комунального обслуговування;
 • Люди, професійна діяльність яких законодавчо передбачає проведення медоглядів при надходженні на роботу і періодичні медогляди в подальшому.

Слід знати, про перелік всіх необхідних обстежень при медичному огляді у відповідних лікарів-фахівців і перелік аналізів, які необхідно здавати, встановлений МОЗ України трохи відрізняється для різних професій. При відсутності санітарної книжки працівник не може бути допущений до виконання своїх професійних обов’язків

Як оформити медичну книжку?

 
Щоб оформити особисту медичний книжку №1-ОМК, необхідно записатися на проходження медкомісії в одну з медичних установ, у якого є видане МОЗ України дозвіл на проведення медоглядів і видачу цього найважливішого документа. Причому за новим законом ви можете проходити медичний огляд в лікарнях по місцю роботи (зазвичай найдешевше), по місцю проживання (трохи дорожче), або в будь-якій лікарні на вибір, де є медкомісія (це ще дорожче). Як чоловікам, так і жінкам потрібно бути готовими до здачі аналізів (сеча, кал, кров, мазок, бактеріологічне дослідження на стафілокок і кишкову групу). Всі аналізи здаються вранці, ще до першого прийому їжі, не бажано також чистити зуби і користуватися ополіскувачем для порожнини рота.
 
 

У призначений день необхідно мати при собі:

 1. Документ, що засвідчує особу;
 2. Фотографію 3х4;
 3. Колишню медичну книжку (якщо вона є) для заміни на нову;
 4. Результати флюорографії, якщо з моменту їх отримання пройшло менше одного року;
 5. Контейнери із зразками калу(можливо).

Проходження медичної комісії (медичний огляд) включає такі основні етапи:

 • Відвідування реєстратури та лікаря-терапевта, щоб отримати консультацію, а також щоб оформити всі необхідні для отримання медкнижки документи;
 • Здача всіх необхідних аналізів відбувається на голодний шлунок;
 • Проведення флюорографії грудної клітини, якщо колишні результати вже застаріли;
 • Огляд у лікарів-фахівців.

Оформлений документ видається лікарем-терапевтом через п’ять днів після проходження медогляду за умови, що немає ніяких зауважень до результатів аналізів. 

Якщо в аналізах були виявлені деякі відхилення від норми або у пацієнта була виявлена ​​інфекція, терапевт призначить адекватне лікування, а після повного лікування, якщо всі аналізи вже будуть в нормі, лікар видасть «особисту медичну книжку» 
 
Періодичний медичний огляд проводиться в терміни, встановлені МОЗ України для кожної професії. Як часто робити флюорографію? Флюорографія приводитися щорічно, до речі, така ж періодичність проходження флюорографії рекомендована для всіх дорослих жителів України. 
 
Хочеться відзначити, що контролювати своє здоров’я і хоча б один раз на рік здавати всі необхідні аналізи і проходити огляди у лікарів-фахівців необхідно всім людям, а не тільки тим, кому потрібен документ №1-ОМК, так як уважне ставлення до свого здоров’я дозволить зменшити ризики розвитку самих різних захворювань, в тому числі і інфекційних, які можуть становити небезпеку не тільки для вас, але і для людей, які вас оточують.

Медогляд на роботу і санітарна книжка нового зразка «Особова медична книжка №1-ОМК»
3.8 (75.71%) 14 голоси

Один коментар

 1. Анатолій

  Я працюю сторожем на автостоянці. В минулому році купив Особисту медичну книжку яка коштуе не так і дешево. Тепер її не приймае медсестра. Чи права вона?

Маєте власну думку? Поділіться з усіма!

Всі коменти проходять модерацію *